T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 

 

       

      

     

     

      Kan

     

    Bulunduğunuz Yer: Köyceğiz  >>   Tarihi ve Turistik Yerlerimiz  >>   Sultaniye Kaplıcaları

 Sultaniye Kaplıcaları ve Çamur Banyosu
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

          

           Köyceğiz Gölü'nün güney batısında Ölemez dağı'nın eteklerinde yer alan Sultaniye Kaplıcaları'nın tarihi günümüzden binlerce yıl öncesine dayanır. M.Ö. 100 yıllarında Kaunos'lular tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Bizans döneminde ise genişletilerek konaklama tesisleri yapılmıştır. Günümüzde Bizans döneminde yapılan tesisler Köyceğiz Gölü'nün suları altında kalmıştır. Roma döneminde kapsamlı bir hastane haline getirilmiştir. Kaynaklara göre, hastanenin girişine "Tanrılar adına buraya ölüm giremez" diye yazılmıştır. Ölemez Dağı da adını buradan almıştır.

             Sultaniye kaplıcaları, Romatizma, böbrek ve idrar yolları rahatsızlıkları , metabolizma bozuklukları, ruhsal yorgunluk, cilt ve kadın hastalıkları gibi birçok hastalığa direk tedavi olarak şifa gösterilir.. Sultaniye Kaplıcaları'nın suyu kalsiyum klorür, kalsiyum sülfat, kalsiyum sülfür, bromür, radon ve radyoaktif maddeler içermektedir. Su sıcaklığı 39 derece olan Sultaniye Kaplıcaları Türkiye'nin en yüksek radyoaktiviteye sahip kaplıcasıdır (98.3).
Radon değeri açısından da dünyada Endonezya’daki kaplıcadan sonra ikinci sırada yer alıyor. Radyoaktivite yüksekliği nedeniyle rehabilite edici özelliği vardır. Yatalak olarak getirilen hastaların burada tedavi gördükten sonra yürüyerek gittikleri bilinmektedir... Sultaniye Kaplıcaları'na Köyceğiz'den tekne veya karayoluyla ulaşabilirsiniz..

    

 

Sultaniye Kaplıcalarının, (Sağlık Bakanlığından olaylı) İyi Geldiği Rahatsızlıklar :

Romatizma Hastalıkları
Deri Hastalıkları
Kalp ve Kan dolaşımı
Solunum Yolları hastalıkları
Kadın hastalıkları
Böbrek ve idrar yolları hastalıkları
Mide ve bağırsak hastalıkları
Sinir ve kas yorgunluğu “Bünyesel yorgunluk”
Sinirsel hastalık
Eklem ve kireçlenme hastalığı
Göz hastalıkları
Ameliyat sonrası rahatsızlıklar
Beslenme bozukluğu rahatsızlığı

    

 


T.C. Köyceğiz Kaymakamlığı
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Editör: Seher SEVGİ , İsmail ERMİŞ